Archiwum sierpień 2015


sie 31 2015 Ryby akwariowe: Piękniczkowate
Komentarze: 0

Piękniczkowate są najbardziej znanymi rybami ozdobnymi z rzędu karpieńcokształtnych, wśród nich są między innymi popularne gupiki, platki, molinezje czy mieczyki. Ryby z tej rodziny są żyworodne tzn. ich młode uwalniają się z osłon jajowych tuż przed złożeniem jaj. Aby było możliwe zapłodnienie wewnętrzne, u samców piękniczkowatych płetwa odbytowa przekształciła się w tzw. gonopodium czyli narząd kopulacyjny, który umożliwia wprowadzenie nasienia do otworu płciowego samicy. Jednorazowy akt zapłodnienia może zaowocować kilkoma kolejnymi miotami, ponieważ samice mogą przechowywać nasienie i wykorzystywać do zapładniania kolejnych partii jaj.

Ryby piękniczkowate ze względu na swoją dużą wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu od lat cieszą się nieustającą popularnością wśród akwarystów.

mojerybkibytom : :
sie 27 2015 gurami
Komentarze: 0

Ryby labiryntowe (błędnikowce) pobierają powietrze atmosferyczne z nad powierzchni wody dzięki dodatkowemu narządowi oddechowemu, który nazywany jest labiryntem. Jest to grzbietowe rozszerzenie komory skrzelowej i składa się z dużej liczby pofałdowanych blaszek kostnych, pokrytych silnie unaczynionym nabłonkiem. Tlen z powietrza wchłaniany jest przez nabłonek a następnie rozprowadzany po ciele ryby. Narząd ten umożliwia bytowanie w miejscach, gdzie stężenie tlenu przejściowo spada, np. w szlamowatych, bardzo ciepłych wodach stojących w rodzaju pól ryżowych czy kanałów nawadniających.

Labirynt wykorzystywany jest także do budowy pienistych gniazd z pęcherzyków powietrza otoczonych śliną. Gniazda najczęściej budowane są przy powierzchni wody ale czasem też w toni wodnej np. pod sklepieniem jaskini. Zaopatrzone w tłuszcz ziarenka ikry po złożeniu unoszą się ku górze i trafiają do gniazda, którym opiekuje się samiec.

mojerybkibytom : :
sie 27 2015 kąsaczowate
Komentarze: 0

Do ryb kąsaczowatych zalicza się 1200-1300 gatunków, z których większość ok 1000 to mieszkańcy Ameryki Południowej. Ryby charakteryzuje płetwa tłuszczowa, umiejscowiona między płetwą grzbietową a ogonową, dość duże oczy i w przypadku drapieżników ostre zęby. W naturze żywią się przede wszystkim larwami owadów i innymi małymi zwierzętami wodnymi. Preferują wodę lekko kwaśną, miękką i dobrze natlenioną. Wiele gatunków lubi też wyczuwalny prąd wody. Przeważnie są to ryby ławicowe. Posiadają specyficzne zachowania i sygnały barwne w postaci plam lub innych znaków służących rozpoznawaniu w stadzie. W akwarium powinny być trzymane tylko w większej grupie. Pojedyncze osobniki są płochliwe i nie prezentują się efektownie.

Kąsaczowate odbywają tarło w toni. Samica składa ikrę wprost do wody a samiec ją natychmiast zapładnia. W zależności od gatunku może to być 50 – 3000 ziarenek ikry. Wylęg następuje zazwyczaj po 1-2 dniach.

mojerybkibytom : :